1. Dobra lokalizacja i dostępność komunikacyjna
Połączenia drogowe
Przez gminę przebiega droga krajowa nr 36. Jest to trasa biegnąca przez województwo wielkopolskie oraz dolnośląskie, przecinająca takie miasta jak Ostrów Wielkopolski, Rawicz i Lubin.
Dodatkowo w niewielkiej odległości od gminy znajdują się m.in. drogi:
Droga krajowa 15 (14 km)
Droga krajowa 12 (32 km)
Droga ekspresowa S5 / trasa europejska E261 (30 km)
Autostrada A2 / trasa europejska E30 (100 km)
Droga krajowa 11 / droga ekspresowa S11 (59 km)
Droga ekspresowa S8 / Autostrada A8 (64 km)
Autostrada A4 (84 km)
Posiadamy także dogodne połączenie drogą powiatową z Miliczem.
Połączenia kolejowe
Na terenie Gminy Jutrosin nie ma dworców kolejowych, ale w odległości zaledwie 25 km od
Jutrosina znajduje się dworzec w Krotoszynie, z którego można dostać się bezpośrednio do Leszna,
Ostrowa Wielkopolskiego czy Poznania. Dodatkowo na trasie Krotoszyn-Leszno znajduje
się stacja Kobylin, do której z Jutrosina jest 11 km. Natomiast około 28 km od Jutrosina
znajduje się dworzec kolejowy w Rawiczu, leżący na trasie linii kolejowej nr 271 Poznań
Główny-Wrocław Główny.
Lotniska
W niedalekiej odległości od gminy znajdują się dwa ważne porty lotnicze:
- Lotnisko im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu (79 km)
- Port Lotniczy Poznań-Ławica (119 km)
Dodatkowo w Lesznie działa mniejsze lotnisko, które jest aktywnie wykorzystywane przez lokalnych przedsiębiorców.
Położenie
Od stolicy Województwa Wielkopolskiego - Poznania, dzieli nas zaledwie 114 km. W promieniu zaledwie 100 km znajdują się ponadto m.in.: Wrocław, Leszno, Rawicz, Krotoszyn, Gostyń czy Kościan. Dojazd do Poznania trwa w tym momencie około 1 godz. 40 min, natomiast do Wrocławia - 1 godz. 10 min.
2. Plan zagospodarowania przestrzennego
Stabilna polityka podatkowa oraz szereg udogodnień w zakresie projektowania i prowadzenia procesów inwestycyjnych, przychylny klimat i przestrzeń do rozwoju stwarzają przejrzyste plany zagospodarowania przestrzennego, które obejmują wybrane tereny gminy. Na pozostałych terenach opieramy się na warunkach zabudowy. Jesteśmy otwarci na wsparcie nowych inwestycji poprzez uzgodnienie z inwestorami wspomnianych warunków zabudowy, tak by w miarę możliwości stworzyć odpowiednie warunki prawne do szybkiego rozpoczęcia prac.
3. Dostęp do infrastruktury
Sieć kanalizacyjna obejmuje w tym momencie ponad połowę mieszkańców gminy, ale w obecnej strategii rozwoju zaplanowano działania, by zwiększyć tą liczbą aż do 94%. Gmina Jutrosin posiada uregulowany i dobrze rozwinięty system zaopatrzenia w wodę. Mieszkańcy Gminy zaopatrywani są w wodę pochodzącą z ujęć podziemnych. Wszyscy mieszkańcy gminy mają dostęp do sieci wodociągowej oraz do energii elektrycznej.
Na terenie Gminy znajduje się sieć gazowa. Zgazyfikowane są miejscowości: Jutrosin, Jutrosin-Odbudowa, Domaradzice, Domaradzice – Borek, Grąbkowo, Nad Stawem, Nowy Sielec, Stary Sielec, Śląskowo.
Na terenie Gminy dostępny jest też Internet szerokopasmowy. Dostęp do tej sieci mają mieszkańcy miejscowości: Jutrosin, Jeziora, Janowo, Szkaradowo, Ostoje, Rogożewo, Płaczkowo, Dubin i Szymonki. Wspieramy działania, dzięki którym regularnie do sieci światłowodowej podłączane są kolejne miejscowości. Główne źródła Internetu na terenie Gminy to światłowód oraz bezprzewodowe sieci radiowe.
4. Kapitał ludzki
Atutem gminy są zasoby ludzkie. W gminie mieszka ponad 7 tys osób. Większość (59,7%) mieszkańców gminy jest w wieku produkcyjnym. Co piąty mieszkaniec (18,3%) jest natomiast w wieku przedprodukcyjnym.
Bezrobocie w gminie utrzymuje się na poziomie około 2,4%. Taki stopień bezrobocia oznacza z jednej strony, że nie stanowi on dużego obciążenia dla budżetu gminy, ale jednocześnie jest on wskazaniem, że na naszym terenie wciąż znajdują się osoby poszukujące nowego miejsca pracy.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gminie utrzymuje się na poziomie ok. 78% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w Polsce, co powoduje, że koszt pracownika jest tutaj mniejszy niż w wielu większych ośrodkach miejskich.
Na terenie gminy działa szkoła branżowa, która pozwala na rozwój kompetencji i kwalifikacji zawodowych mieszkańców na poziomie lokalnym.
5. Orientacja na biznes
Jesteśmy przygotowani, by pomóc naszym inwestorom przy załatwianiu formalności prawno-administracyjnych związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji. Możemy również wesprzeć Państwa przy wyborze odpowiedniej lokalizacji pod inwestycje zgodnie z Państwa wymaganiami.
W Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tereny związane z przemysłem i działalnością występują głównie w Jutrosinie i okolicach oraz w Grąbkowie. W zmianie Studium zaplanowano wprowadzenie niemal 50 ha przeznaczonych na zabudowę związaną z przemysłem i działalnością gospodarczą.
6. Doświadczenie w relacjach inwestorskich
Na terenie Gminy zarejestrowanych jest blisko 700 lokalnych przedsiębiorców. W zdecydowanej większości są to mikro i mali przedsiębiorcy. Działają oni głównie w obszarze handlu, mechaniki samochodowej oraz budownictwa.
Jednym z największych przedsiębiorstw w Gminie jest GOBARTO S.A. – znajdujący się w czołówce polskich producentów wieprzowiny. Firma zatrudnia zarówno mieszkańców Gminy Jutrosin, jak i gmin okolicznych. Istnieją plany podjęcia współpracy pomiędzy Gminą a przedsiębiorstwem, w zakresie utworzenia klasy patronackiej w Zespole Szkół w Jutrosinie.
Kolejnym wyróżniającym się przedsiębiorcą jest W. Legutko – Przedsiębiorstwo Handlowo-Nasienne. Firma działa już ponad 30 lat, przez ten czas stworzyła ona szeroki, atrakcyjny asortyment oferowanych gatunków i odmian nasion. Dzisiaj Przedsiębiorstwo dysponuje jednym z najbogatszych, nie tylko w Polsce ale i w Europie, asortymentem gatunków i odmian roślin ozdobnych, warzyw i ziół. Oferta firmy skierowana jest do posiadaczy ogródków przydomowych i działkowych oraz producentów wielkotowarowych, zarówno w kraju jak i za granicą. Przedsiębiorstwo prowadzi ścisłą współpracę z Katedrą Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Ogrodniczych SGGW w Warszawie, skąd corocznie przejmuje do hodowli zachowawczej i reprodukcji najnowsze odmiany wybranych warzyw. Charakterystykę wielu z tych odmian rozpoczyna określenie "pierwsza polska odmiana" co świadczy, że są to formy nowe, dotychczas u nas mało znane. Na miejscu w Smolicach prowadzona jest hodowla nowych odmian dalii i begonii, papryki i pomidora.