Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Opis gminy - Miasto i Gmina Jutrosin

O Gminie Jutrosin

Jutrosin to takie miejsce w Wielkopolsce, które przyciąga nie tylko pięknym położeniem, urodą krajobrazu, bogactwem przyrody, piękną architekturą i zabytkami, ale też długą i bogatą historią oraz ciekawymi ludźmi. Warto więc poznać magię tego miejsca oraz jego historię i współczesność.

      Miasto i Gmina Jutrosin położone są w południowo-zachodniej Wielkopolsce, na granicy z Województwem Dolnośląskim. Leży nad rzeką Orlą, prawym dopływem Baryczy. Wchodzi w skład Powiatu Rawickiego.Powierzchnia gminy wynosi 114,9 km2. W skład gminy wchodzi 19 wsi sołeckich: Bartoszewice, Bielawy, Domaradzice, Dubin, Grąbkowo, Janowo, Jeziora, Nad Stawem, Ostoje, Pawłowo, Płaczkowo, Rogożewo, Nowy Sielec, Stary Sielec, Szkaradowo, Szymonki, Śląskowo, Zaborowo oraz Zmysłowo. Ludność Miasta i Gminy Jutrosin - według stanu na koniec 31 grudnia 2020 roku - liczy 7.183 osoby, z tego w mieście zamieszkuje 2004 mieszkańców, natomiast na wioskach - 5179.

Gmina ma charakter rolniczy. Blisko 78% powierzchni stanowią użytki rolne, a poziom produkcji roślinnej i zwierzęcej należy do bardzo wysokich. Miasto położone jest z dala od dużych ośrodków przemysłowych dlatego jest tutaj czyste środowisko, świeże powietrze, spokój i naturalny, bliski kontakt z przyrodą.