Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Gmina partnerska - Miasto i Gmina Jutrosin

Współpraca Gminy Jutrosin i Gminy Potigny

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Współpraca partnerska Jutrosina z francuskim Potigny rozpoczęła się oficjalnie 28.10.1992 r. podpisaniem przez mera Potigny – Jeana-Marie Gasniera i burmistrza Jutrosina – Zbigniewa Koszarka - Karty Współpracy.
Strony wyraziły wolę zawiązania trwałej współpracy obu miejscowości, przejawiającą się m.in. w organizowaniu wakacyjnych wyjazdów dzieci i rodzin.
Do realizacji zadań wynikających z podpisanego porozumienia, w Jutrosinie w 1994 r. zawiązało się Towarzystwo Przyjaźni Jutrosin – Potigny.
Pierwszy wyjazd do Potigny Towarzystwo zorganizowało dla 32 dzieci w dniach od 10.06 do 19.06.1994 r. Mali mieszkańcy Gminy Jutrosin po raz pierwszy mieli okazję wyjechać za granicę. We Francji zwiedzili Mt Michel, byli na plaży w Douville, odwiedzili sanktuarium w Lisieux, w college w Potigny spotkali się z rówieśnikami i uczestniczyli z nimi w zajęciach lekcyjnych.
Tego samego roku w dniach od 11.07. do 16.07. grupa 35 mieszkańców Potigny gościła w Gminie Jutrosin.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

I tak to się potoczyło…

Przez lata współpracy wytworzyły się autentyczne więzi międzyludzkie. Potwierdzeniem tego jest to, że w latach 1994 – 2005 w wymianie uczestniczyło 240 dzieci oraz 290 dorosłych po stronie polskiej i 237 dzieci i 295 dorosłych po stronie francuskiej.
W dniach od 8 lipca do 19 lipca 2012 roku na terenie Gminy Jutrosin po raz kolejny przebywały rodziny francuskie z zaprzyjaźnionego Potigny. W programie wizyty przewidziano, m.in.: zwiedzanie Warszawy, Lichenia, zakładu W. Legutko oraz miejscowego zalewu. Ważnym punktem pobytu była UROCZYSTA SESJA RADY MIEJSKIEJ W JUTROSINIE poświęcona jubileuszowi 20-lecia partnerskiej współpracy pomiędzy Gminą Jutrosin i Gminą Potigny, która odbyła się 14 lipca 2012 roku. Wśród obecnych gości byli m. in.: Pan Jan Wojciechowski - były wicewojewoda leszczyński, obecnie wiceprezydent Leszna, Starosta Powiatu Rawickiego - Pan Zygmunt Wolny, Wójt Gminy Pakosław - Pan Kazimierz Chudy, Przewodniczący Rady I kadencji (lata 1990-1994) - Pan Ryszard Wielgosz, Radni Rady Miejskiej w Jutrosinie, przedstawiciele władz samorządowych, a przede wszystkim goście z Francji na czele z Merem Potigny - Panem Jean-Marie Gasnier oraz Prezydentem Komitetu Współpracy Jutrosin - Potigny - Panem Gerardem Jirikiem.
Podczas sesji uhonorowano za zasługi na rzecz współpracy Pana Gerarda Jirika poprzez nadanie Mu Honorowego Obywatelstwa Gminy Jutrosin, wręczono Merowi Potigny - Panu Jean-Marie Gasnier symboliczny klucz do miasta Jutrosina, podpisano akt deklarujący dalszą wolę współpracy obu Gmin oraz dokonano uroczystego nadania Kompleksowi Boisk Sportowych ORLIK 2012 w Jutrosinie - imienia Piotra Domagały.
Nie zabrakło przemówień zaproszonych gości oraz podziękowań ze strony Mera Potigny - Pana Jean-Marie Gasnier.
KGW Żychlewo - Gmina Krobia przygotowało pokaz mody biskupiańskiej, pt.: „Paryski Szyk - Biskupiański Dryg”, który wzbudził spore zainteresowanie wśród przybyłych gości.
Pomimo niesprzyjającej pogody po sesji - na boisku obok MGOK odbył się piknik, zakończony pokazem sztucznych ogni.
Pogoda nie sprzyjała również 15 lipca 2012 roku. Po występie dzieci z przedszkoli z Gminy Jutrosin, po 2 godzinnej przerwie (spowodowanej ulewą) odbył się - tak wyczekiwany - koncert gwiazdy wieczoru ZBIGNIEWA WODECKIEGO, który swoim niezapomnianym!!! występem nie tylko rozgromił ciemne chmury, ale przede wszystkim wprowadził wspaniałą atmosferę, która sprawiła, że zebrani na Rynku mieszkańcy i goście z ościennych gmin i nie tylko wspólnie śpiewali Jego niezapomniane przeboje.
Koncert zakończył się zabawą taneczną przy muzyce zespołu Andrzeja Walusa - The Andy’s Band.
Od 2014 roku Merem Potigny jest Pan Gerard Kepa.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek