O Gminie Jutrosin

Jutrosin to takie miejsce w Wielkopolsce, które przyciąga nie tylko pięknym położeniem, urodą krajobrazu, bogactwem przyrody, piękną architekturą i zabytkami, ale też długą i bogatą historią oraz ciekawymi ludźmi. Warto więc poznać magię tego miejsca oraz jego historię i współczesność.

      Miasto i Gmina Jutrosin położone są w południowo-zachodniej Wielkopolsce, na granicy z Województwem Dolnośląskim. Leży nad rzeką Orlą, prawym dopływem Baryczy. Wchodzi w skład Powiatu Rawickiego.Powierzchnia gminy wynosi 114,9 km2. W skład gminy wchodzi 19 wsi sołeckich: Bartoszewice, Bielawy, Domaradzice, Dubin, Grąbkowo, Janowo, Jeziora, Nad Stawem, Ostoje, Pawłowo, Płaczkowo, Rogożewo, Nowy Sielec, Stary Sielec, Szkaradowo, Szymonki, Śląskowo, Zaborowo oraz Zmysłowo. Ludność Miasta i Gminy Jutrosin - według stanu na koniec 31 grudnia 2019 roku - liczy 7.209 osób, z tego w mieście zamieszkuje 2015 mieszkańców.

Gmina ma charakter rolniczy. Blisko 78% powierzchni stanowią użytki rolne, a poziom produkcji roślinnej i zwierzęcej należy do bardzo wysokich. Miasto położone jest z dala od dużych ośrodków przemysłowych dlatego jest tutaj czyste środowisko, świeże powietrze, spokój i naturalny, bliski kontakt z przyrodą.


Obrazek

Ratusz w Jutrosinie

Jutrosiński ratusz zbudowano w XIX wieku na planie kwadratu 13x13m. Na szczycie znajduje się ośmioboczna wieża z zegarem, zwieńczona iglicą z kogutem wskazującym kierunek wiatru. Dookoła ratusza pobudowane są zabytkowe kamieniczki. Przed wejściem do ratusza znajduje się pomnik ku czci Powstańców Wielkopolskich, z wmurowanymi tablicami pamiątkowymi.

Obrazek

Pałac w Starym Sielcu

Zespół pałacowo- parkowy w Starym Sielcu to siedziba książąt Czartoryskich, którzy osiedlili się tutaj w połowie XIX wieku. Na początku XX wieku rozpoczęli budowę pałacu, jednak ze względu na niesprzyjające wówczas warunki ekonomiczno-polityczne budowy nigdy nie dokończono.


Kościół p.w. św. Elżbiety

Prawdziwą perłą w Jutrosinie jest Kościół p.w. św. Elżbiety, który swoją okazałością góruje nad miastem. Jest to neoromańska świątynia o wyjątkowo pięknym wnętrzu i architekturze. Kościół zbudowano w latach 1900-1902 według projektu Tomasza Pajzderskiego, a następnie konsekrowano w 1908 roku. Fundatorem i kolatorem Kościoła był książę Zdzisław Czartoryski ze Starego Sielca, który w ówczesnej Wielkopolsce był znanym działaczem politycznym oraz wielkim miłośnikiem i kolekcjonerem dzieł sztuki. Dlatego w Kościele p.w. św. Elżbiety znajduje się wiele cennych i wartościowych dzieł wykonanych przez znanych polskich artystów z początku XX wieku. Wewnętrzne ściany Kościoła są pokryte polichromią wykonaną przez Antoniego Procajłowicza. Całość stanowi piękne wnętrze utrzymane w tonacji ciemnej ultramaryny, zieleni, fioletu i złota ze sklepieniami ozdobionymi gwiazdami na nocnym niebie.

Kościół p.w. św. Elżbiety - film promujący autorstwa K. Swornowskiego

Proboszczem Parafii p.w. św. Elżbiety w Jutrosinie - jest ks. Tadeusz Jaskuła. [STRONA WWW PARAFII]

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kościół św. Krzyża

Kościół św. Krzyża znajduje się na cmentarzu w Jutrosinie. Pochodzi z najstarszej zabudowy miasta. Został zbudowany w 1777 roku. Wcześniej w tym samym miejscu istniał kościółek drewniany. Kościół zbudowany jest na planie krzyża greckiego. W ołtarzu głównym znajduje się krzyż z Chrystusem, który słynął niegdyś z licznych cudów. Dach kryty jest gontem, a na jego zwieńczeniu znajduje się hełm z latarnią. Obok kościoła stoi stara, drewniana dzwonnica pochodząca jeszcze z najstarszej zabudowy. Kościół św. Krzyża do 1908 roku, przez sto lat, pełnił funkcję kościoła parafialnego. Obecnie z racji tego iż znajduje się na cmentarzu, pełni funkcję kaplicy cmentarnej. Odbywają się w nim msze pogrzebowe, odprawiane są uroczystości w Dniu Wszystkich Świętych oraz odpust w Święto Podwyższenia Krzyża - 14 września. W ostatnich latach został gruntownie odnowiony i wyremontowany. Stanowi element ciekawej zabudowy w mieście. Charakterystyczną budowlą jest Kościół ewangelicki przy ul. Wrocławskiej, obecnie zaadaptowany na salę sportową.

Obrazek

Obrazek

Kościół p.w. św. Mikołaja Biskupa w Dubinie

Kościół p.w. św. Mikołaja Biskupa w Dubinie - świątynia została wybudowana w latach 1938-1939 z cegły, w stylu neoromańskim według projektu poznańskiego architekta Franciszka Morawskiego. Kościół posiada wieżę oraz jasne i przestronne wnętrze. W ołtarzu głównym jest umieszczona rzeźba św. Mikołaja. Na dubińskiej budowli są wzorowane: kościół św. Rocha w Poznaniu, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzycach Wielkich, kościół św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim i kościół św. Mikołaja w Mosinie - zaprojektowane przez tego samego architekta. Proboszczem Parafii p.w. św. Mikołaja Biskupa w Dubinie -  jest ks. Mirosław Wawrzyniak.     [STRONA WWW PARAFII]

Obrazek

 Kościół p.w. św. Marcina w Szkaradowie

Kościół p.w. św. Marcina w Szkaradowie - zbudowany został w latach 1778-80. Jest to budowla murowana, klasycystyczna, z fundacji Jana Nepomucena Mycielskiego. Świątynia została zniszczona w 1796 roku, ale odbudowano ją w latach 1810-1812 staraniem proboszcza Jana Grabowskiego i ówczesnego właściciela wsi, Franciszka Garczyńskiego. Konsekrowano ją w 1908 roku. W ścianach kościoła wmurowane są liczne epitafia. Obok świątyni znajduje się drewniana dzwonnica. Proboszczem Parafii p.w. św. Marcina w Szkaradowie - jest ks. Piotr Zawidzki. [STRONA WWW PARAFII]