To społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się już ponad siedemset siedemdziesiąt tysięcy ludzi z ponad 130 krajów.

Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino) jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. 

Bookcrossing daje szansę tym, których nie stać na zakup wymarzonej pozycji literackiej, samotnikom i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie licznych kontaktów, inicjuje rozmowy, dyskusje.

Bookcrossing to forum uwalniaczy książek, na którym można wymieniać się informacjami o najczęstszych miejscach pozostawień, umówić na spotkanie czy przekazać adres nowej półki bookcrossingowej, skomentować dowolny temat. 

Bookcrossing to uczestnictwo w międzynarodowym ruchu czytelniczym, to również rodzaj elitarnej mody - dzięki której częściej rozmawiamy o książkach, polecając sobie nawzajem te najlepsze. 

Bookcrossing to aktywne uczestnictwo w Święcie Uwalnianych Książek, to promocja szkół, instytucji, prezentacja umiejętności i możliwości.

KOLEJNOŚĆ CZYNNOŚCI PRZY „UWALNIANIU KSIĄŻKI”

1. Wejdź na stronę www.bookcrossing.pl
2. Otwórz link REJESTRACJA i zarejestruj się (trzeba podać Nick, hasło, województwo, miejscowość)
3. Otwieramy link UWOLNIJ KSIĄŻKĘ
4. Wpisz dane książki, którą chcesz uwolnić: ISBN, tytuł, autor oraz kilka słów zachęty do przeczytania i gdzie ją umieszczamy.
5. Drukujemy naklejkę i wpisujemy nadany książce numer BIP – można też tylko wpisać do książki numer BIP bez naklejki.

UWAGA! W GCKiR w Jutrosinie można również zabrać lub przynieść książkę bez rejestracji. GCKiR zrobi to za Ciebie!

Informacji o akcji "Uwolnij ksiązkę" udzielają:

Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Jutrosinie
Krystyna Konieczna lub Martyna Misiek-Rejek
tel. 65 54 71 151, e-mail: ckjutrosin@gmail.com

Gminne Centrum Informacji 
Norbert Niestrawski
tel. 65 5471 488Galeria zdjęć: